Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу в освітньому закладі
Згідно Закону України « Про освіту», розділ І, статті 25, 26
Керівник навчального закладу:
- здійснює контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;
- розглядає скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та приймає рішення за результатами розгляду таких скарг;
- сприяє створенню безпечного освітнього середовища в закладі освіти та вживає заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу;
- забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі:
з урахуванням пропозицій територіальних органів (підрозділів) Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;
- розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування;
- забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);
- повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, передусім вона може розказати про це батькам, вчителю, психологу або безпосередньо директору.
Окрім цього, дитина може звернутись на гарячу лінію ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей; до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді; Національної поліції України; Центру надання безоплатної правової допомоги. Якщо педагог або інший працівник закладу освіти став свідком булінгу, то він має повідомити керівника закладу незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу чи ні.
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)
Що робити, якщо є підозра про булінг – алгоритм дій
ПЕРШІ КРОКИ
Крок 1. Необхідно повідомити директору школи про випадок булінгу або підозру щодо нього. Це можуть зробити всі учасники освітнього процесу: учні, батьки та педагоги.
Повідомлення мають прийматись усно або письмово, особисто або засобами електронної комунікації.
“Чому це важливо проговорити для вчителів? Тому що часто ми схильні менше приділяти уваги саме усним повідомленням або повідомленням в груповому чаті. Проте всі ці повідомлення від батьків і учнів необхідно вважати саме заявою про булінг”.
Крок 2. Директор впродовж першої доби від отримання повідомлення має обов’язково повідомити про випадок:
-
поліції;
-
батькам учнів-учасників булінгу;
-
службі у справах дітей для того, щоби з’ясувати причини випадку булінгу та усунути їх, а також для соціального захисту дітей, які стали сторонами булінгу;
-
додатково – центру соціальної служби для сім’ї та молоді. Цей центр має оцінити потреби сторін булінгу, визначити методи соціальної роботи, визначити та потім надати соціальні послуги, забезпечити психологічну підтримку.
Важливо: Якщо трапився випадок, через який дитина потребує медичної допомоги, то директор обов’язково має викликати швидку.
Крок 3. Директор має скликати засідання комісії з розгляду випадку булінгу впродовж 3-х робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення.
Комісія може розглядати заяву не більше 10-ти робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення керівником закладу освіти.
КОМІСІЯ І ЗАСІДАННЯ
Комісія має бути затверджена на початку навчального року. Постійний склад:
-
голова (зазвичай це директор);
-
педагогічні працівники;
-
педагог-організатор
-
представник служби у справах дітей;
-
представник центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Варіативний склад комісії: батьки, сторони булінгу та інші представники суб’єктів реагування (органи місцевого самоврядування, засновник закладу освіти або уповноважений ним орган та територіальні органи національної поліції).
Як відбувається засідання комісії:
1. Секретар має повідомити всім членам, заявнику та іншим зацікавленим особам про порядок денний засідання, дату, час і місце проведення, надати або надіслати необхідні матеріали. Це все має відбуватися не пізніше 18-ї години за день до засідання комісії. Тобто, якщо засідання заплановано на вівторок, то не пізніше, ніж о 18-й годині понеділка мають бути поінформовані всі члени комісії.
2. Щоби засідання вважалося правомірним, повинні бути ⅔ її членів. Рішення комісія ухвалює більшістю голосів через відкрите голосування. У випадку, якщо голоси розділилися навпіл, останнім голосом є голос директора, оскільки він є головою комісії.
3. Протягом засідання секретар комісії веде протокол.
4. У протоколі зазначається, які рішення ухвалює комісія, визначено потреби сторін булінгу в соціальних та психолого-педагогічних послугах, перераховано їх. А також – які мають бути вжиті інші заходи для усунення причин булінгу, рекомендації для педпрацівників, батьків або інших законних представників неповнолітньої особи.
5. Керівник закладу освіти наказом має оформити протокол засідання комісії.
Діяльність комісії не закінчується на тому, щоби визначити, що робити. Після вжитих заходів вона має далі збиратися на заплановані засідання і моніторити ефективність заходів виховного впливу, визначати, чи треба їх коригувати.
ТРУДНОЩІ, ЯКІ МОЖУТЬ ВИНИКНУТИ
1. Оціночне ставлення до булера, жертви та свідків.
“З одного боку, оцінки спрощують наше життя. Але з іншого – створюють фільтр, через який ми дивимось на ситуацію. У розгляді булінгу такий фільтр стає перешкодою для того, щоб об’єктивно сприймати інформацію.
Це збільшує можливість того, що будуть пропущені якісь деталі. Або ж можна своєю поведінкою поглибити ситуацію. Якщо булеру одразу висловити несхвалення поведінкою, спробувати його покарати, назвати булером та тиснути на нього, то імовірніше, цей ярлик буде на дитині й вона далі діятиме так. Краще чинити безоціночно і ставити уточнювальні запитання, щоб учні самі оцінювали свою поведінку”.
2. Спокуса вершити правосуддя
3. Особливе (позитивне) ставлення до будь-якої зі сторін.
Зразок скарги на жорстоке поводження з дитиною у навчальному закладі
Директору
ЗЗСО І-ІІ ст..с.Ярмолинці
Гречусі В.Н.
ПІП,
учениці __ класу
що проживає за адресою:____________
телефон___________________________
ЗАЯВА
08 лютого 2019 року на перерві ______ПІП в присутності учнів словесно мене образила та нанесла тілесні пошкодження. Це призвело до нервового зриву, відмови бути присутнім на уроках. Звертаю Вашу увагу на те, що _____ПІП не вперше застосовує такий вид цькування по відношенню до мене та до інших учнів класу. Прошу вивчити факти, зазначені у заяві, та захистити мене від жорстокого поводження і психічного насилля з боку однокласниці __________ПІП.
Дата П.І.П.
Керівник закладу:
• Розглядає таке звернення та реєструє у журналі обліку звернень та повідомлень про жорстоке поводження з дітьми або загрозу його вчинення;
• З’ясовує усі обставин булінгу відповідно до Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або загрози його вчинення, затвердженого спільним наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України № 564/836/945/577;
• Скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу та окреслює подальші дії. До складу такої Комісії можуть входити педагогічні працівники, (у тому числі психолог,) батьки постраждалого та булера, керівник закладу та інші зацікавлені особи.
Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.
У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутися до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу освіти має повідомити постраждалого.
Але за будь-якого рішення комісії керівник закладу забезпечує психологічну підтримку усім учасникам випадку.
Рішення Комісії реєструється в окремому журналі, зберігається в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.
Психологічний супровід таких осіб здійснює соціальний педагог у взаємодії із практичним психологом. З цією метою можна запровадити консультаційні години у практичного психолога і соціального педагога, скриньки довіри, оприлюднення телефонів довіри, зокрема:
- Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);
- Гаряча телефонна лінія щодо боулінгу 116 000;
- Гарячая лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335;
- Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;
- Уповноважений Президента України з прав дитини 0 44 255 76 75;
- Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;
- Національна поліція України 102.
Новоприйнятий Закон передбачає низку штрафів за цькування.
- Штрафи за булінг становитимуть від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів, тобто від 850 до 1700 гривень або від 20 до 40 годин громадських робіт.
- Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф буде більшим — від 100 до 200 мінімумів (1700 - 3400 гривень) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
- Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 відсотків заробітку.
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)
1. Якщо комісія, створена для розгляду випадку булінгу (цькування), визнала, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, то керівник навчального закладу в обов’язковому порядку повідомляє про це уповноваженим підрозділам:
Ювенальній поліції сектору превенції відділу Національної поліції;
Службі у справах неповнолітніх та дітей.
2. У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутися до органів Національної поліції із заявою.
Телефони довіри
-
Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);
-
Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;
-
Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500
-
-
Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;
-
Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75;
-
Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;
-
Національна поліція України 102
УКРАЇНА
ГАЙСИНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ВІДДІЛ ОСВІТИ
СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІ СТУПЕНІВ с. Ярмолинці
Вінницької області
вул.Жовтнева, 21, с.Ярмолинці, Гайсинський район, Вінницька область, 23740,
тел.55-2-05 , 55-2-23. Код ЄДРПОУ 26234333, e-mail:yarmolinci_sch@ukr.net
НАКАЗ
15 вересня 2023 року Ярмолинці № 31
Про затвердження плану заходів,
спрямованих на запобігання та протидію
булінгу (цькуванню) в закладі освіти
Про протидію булінгу
(цькування) в закладі освіти
На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019 року №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 03.02.2020 року за № 111/34394, наказу Міністерства освіти і науки від 26.02.2020 року № 293 «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти», листа Міністерства освіти і науки від 20.03.2020 року №6/480-20 «Про план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти», наказу Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації від 25.03.2020 року № 145 «Про затвердження Плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти», з метою створення безпечного освітнього середовища в закладах освіти, вільного від насильства та булінгу (цькування),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) у закладі загальної середньої освіти І –ІІ ст.. с. Ярмолинці Гайсинської міської ради у 2023-2024 навчальному році (Додаток 1).
2. Педагогу організатору Підвашецькій Р.В.. забезпечити виконання затвердженого Плану заходів.
3. Створити постійно діючу комісію з розгляду випадку булінгу (цькування) у складі:
-
Гречуха В,Н, директор закладу – голова комісії;
-
Баландюк Г.В заступник директора з НВР – заступник голови комісії;
-
Бех Л.Я – секретар комісії;
-
Котик С.М – член комісії;
-
Підвашецька Р.В. педагог-організатор – член комісії;
-
голова батьківського врядування школи (за згодою);
-
представники служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім´ї, дітей та молоді (за згодою).
4. Затвердити:
-
Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькуванню) в закладі (Додаток 2).
-
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі (Додаток 3)
-
Зразок заяви про випадки булінгу (цькування) (Додаток 4).
-
Форму Журналу реєстрації заяв про випадки булінгу (цькування) (Додаток 5).
-
Форму Журналу реєстрації рішень комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) (Додаток 6).
5. Вчителю інформатики Барвінок О.В.. оприлюднити даний наказ на офіційному сайті закладу та створити розділ «Протидія булінгу (цькування)» на сайті школи.
6.Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Директор закладу Валентина ГРЕЧУХА
З наказом ознайомлені:
Баландюк Г.В
Бех. Л.Я
Котик С.М.
Підвашецька Р.В
Додаток 1 до наказу
від 15.09 .23р. №31
План заходів,
спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню)
ЗЗСО І-ІІ ст.. с. Ярмолинці
у 2023-2024 н.р.
№ з/п Заходи Термін виконання Відповідальний
-
Підготовка наказу «Про запобігання булінгу (цькування) у закладі освіти» Останній тиждень серпня Д
-
Підготовка наказу «Про порядок дій персоналу при зіткненні з випадками булінгу (цькування) в закладі освіти» Перший тиждень вересня ПО
-
Обговорення та прийняття правил поведінки в групах/класах, оформлення правил Вересень КК, стар класів
-
Організація механізмів звернення про випадки булінгу (цькування) Вересень КК, стар класів
-
Створення (або оновлення) розділу про профілактику булінгу (цькування) і розміщення нормативних документів на сайті закладу освіти Протягом року ПО
-
Підготовка брошури з нормативними документами з профілактики булінгу (цькування) в освітньому середовищі для педагогів Жовтень Уч комітет
-
Підготовка методичних рекомендацій для педагогів:
· з вивчення учнівського колективу;
· з розпізнавання ознак насильства різних видів щодо дітей Жовтень ПО, ЗНВР
8. Оформлення тематичного стенду Жовтень ПО
9. Підготовка тематичних буклетів за участю старшокласників Листопад Уч комітет
10. Перевірка інформаційної доступності правил поведінки та нормативних документів з профілактики булінгу (цькування) Листопад ПО, ЗНВР
11. Виступ на загальношкільних батьківських зборах з профілактики булінгу (цькування) в учнівському колективі Лютий Д, ПО, ЗНВР
12. Інструктивні наради з питань профілактики булінгу (цькування) з допоміжним та технічним персоналом Листопад Д, ПО, ЗНВР
13. Співбесіда з класними керівниками за результатами діагностики класного колективу Протягом року ПО, ЗНВР
14. Проведення тренінгів для старшокласників з розвитку навичок спілкування та мирного вирішення конфліктів Впродовж року ПО
15. Імітаційна гра для молодших школярів (1-4-й класи) «Якщо тебе ображають» Жовтень КК
16. Тиждень толерантності Листопад ПО
17. Імітаційна гра для учнів середніх і старших класів «Розкажи про насильство» Грудень КК
18. Конкурс плакатів проти насильства Березень ПО
19. Тематичні загальношкільні батьківські збори Жовтень Д
20. Підготовка пам'ятки для батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу (цькування) щодо дітей, заходи захисту та надання допомоги дітям Жовтень ПО, ЗНВР
22. Тематичні батьківські збори в класах Грудень КК
Прізвище, ініціали та посада членів комісії
Підписи членів комісії